Iskoristite akcijske cene (više informacija na 061 623 0891)
Elektrodistribucija Srbije (EDS) objavila je uputstvo kako individualna domaćinstva mogu da steknu status kupac-proizvođač (prozjumer) prilikom instaliranja solarnih panela snage do 10,8 kilovata (kW).
Da bi stekao status kupca-proizvođača, potrebno je da vlasnik stambenog objekta ili krajnji kupac, kako ga Elektrodistribucija Srbije zove, uradi sledeće:

1) izgradi solarnu elektranu čija instalisana snage ne sme biti viša od postojeće odobrene snage priključka,
2) prilagodi merno mesto,
3) zaključi ugovor o potpunom snabdevanju električnom energijom sa neto merenjem.
Nakon što ispuni ova tri uslova krajnji kupac stiče status kupca-proizvođača upisom u registar kupaca-proizvođača koji vodi operator distributivnog sistema odnosno EDS.

Fotonaponski sistemi kako se takođe nazivaju, upotrebljavaju se u cilju iskorišćavanja solarne energije, tačnije u cilju pretvaranja solarne energije u električnu energiju.

U zavisnosti od načina na koji funkcionišu, solarni sistemi se mogu podeliti u dve grupe.
Prvu grupu solarnih sistema čine takozvani samostalni solarni sistemi, dok drugu grupu solarnih sistema čine takozvani mrežno povezani solarni sistemi.

Fotonaponski sistem povezan sa elektrodistributivnom mrežom (on-grid)

Sistem povezan na mrežu, koji se najčešce koristi u izgrađenim prostorima, isporučuju solarnu struju putem invertera direktno u domaćinstvo i na električnu mrežu ako sistem pruža više energije nego što je kući potrebno. Kad se napajanje napaja mrežnom mrežom, vlasnik kuće obično dobija račun za tu struju. To se naziva tarifnim feedom.
Ovi sistemi su projektovani da smanje potrošnju domaćinstava i da pokriju moguće nestanke električne energije. Na taj način bi se cela oprema transformisala u jedan UPS sistem. Dizajniran je takoda u slučaju nestanka električne energije, uređaji kao što je svetlo, frižider, TV, klima uređaji, računari, mogu nastaviti da rade bez prekida.

U slučaju nestanka električne energije, oprema vrši automatski prenos na izvor napajanja sa baterija, a da niste ni primetili da je došlo do nestanka električne energije.
Za razliku od dizel generatora, ova oprema ima svakodnevnu funkciju u smanjenju potrošnje električne energije i samim tim smanjenju redovnih troškova.
Glavne prednosti:
- ekonomske uštede, smanjenje potrošnje sa javne mreže
- manja energetska zavisnost od elektroprivrede
- možete imati konstantan rad potrošača, bez uključivanja dizel/benzin generatora
- srednja do niska ekonomska investicija
- nema održavanja
- dodatna vrednost nekretnine, jer imate posebne kvalitete na objektu
- čuvanje naše prirode i okoline, bolji vazduh, smanjeno zagađenje i emisije CO2 u atmosferu

Ovakvi sistemi koriste se u komercijalne svrhe u cilju proizvodnje i prodaje električne energije. Proizvedenu električnu energiju država otkupljuje po isporučenom kWh. ON grid sistemi mogu da se koriste za prodaju proizvedene električne energije ili kao sistemi kombinovanog tipa gde se deo energije prodaje, a deo energije se koristi za sopstvene potrebe.

Neto merenje (poznato i kao merenje neto energije ili NEM) je solarni podsticaj koji vam omogućava da skladištite energiju u električnoj mreži. Kada vaši solarni paneli proizvode više električne energije nego što vam je potrebno, ta energija se šalje u mrežu u zamenu za kredite(viškovi). Zatim, noću ili u neko drugo vreme kada solarni paneli nedovoljno proizvode, izvlačite energiju iz mreže i koristite ove kredite(viškove) za nadoknadu troškova te energije. Generalno, većina domova će proizvoditi višak struje u letnjim mesecima i koristiće više električne energije iz mreže zimi. Budući da su ove varijacije u proizvodnji prilično predvidljive, vaš uslužni program neće vam slati mesečni ček kada proizvedete više nego što vam je potrebno. Umesto toga, tokom letnjih meseci skupite dodatne kredite tako da možete crpiti iz njih noću i tokom zimskih meseci kada su vam potrebni. Uz pravi dizajn, vaš sistem može proizvesti dovoljno energije da odgovara vašoj ukupnoj potrošnji električne energije u toku jedne godine.

Sistem 6 kW – Pokriva godišnju potrošnju od 6500 kWh do 8000 kWh
– Solarni paneli 590 Wp (10 kom),
– Invertor nominalne izlazne snage 6 kW,
– Noseća konstrukcija za montažu fotonaponskih modula,
Sistem 10 kW – Pokriva godišnju potrošnju od 11000 kWh do 14000kWh
– Solarni paneli 590Wp (17 kom),
– Invertor nominalne izlazne snage 10 kW,
– Noseća konstrukcija za montažu fotonaponskih modula,
U svaki od sistema su uključeni i solarni kablovi, razvodna tabla sa AC i DC zaštitom, instalacija i puštanje u rad i obuka za rukovanje opremom. Uz sistem ide i komunikacioni WiFi modul za monitoring proizvodnje električne energije preko aplikacije na mobilnom telefonu ili računaru.
Za davanje preciznije ponude i procene otplate investicije potrebno je da nas kontaktirate putem e-maila ili telefona.

