Sa puno sunčanih sati godišnje, Srbija ima veliki potencijal za proizvodnju solarne energije, a na primeru Nemačke se može videti da trend malih proizvođača obnovljivih izvora energije (OIE) raste.
Moguće je potpuno isključenje sa elektroenergetske mreže, što bi bilo veoma skupo, a i nepotrebno, ali je ideja o slanju viška proizvedene energije nazad u mrežu u mnogim državama potpuno izvodljiva.
Proizvodnja električne energije dovoljna za 50% potrošnje
“Danas jednostavno možete predvideti koliko energije solarni sistem može proizvesti na određenoj lokaciji, na primer upotrebom PVGIS online alata (Photovoltaic Geographical Information System). Na primer, na lokaciji na Voždovcu, uz samo 8 ugrađenih panela, proizvodnja sopstvene električne energije iznosi oko 50% ukupne godišnje potrošnje.
Zašto bismo uopšte koristili energiju Sunca?
Sunčeva svetlost predstavlja izvor energije koji je zaslužan za povoljne klimatske uslove i postojanje ekosistema na našoj planeti. Većina energije koja je dostupna na Zemlji dolazi nam od Sunca, a čak i energija koju crpimo iz vetra, vode, biomase i svih fosilnih goriva zapravo potiče iz ovog izvora. Odgovarajućom tehnologijom možemo iskoristiti ovaj besplatan, ekološki i večan izvor energije.
Solarna tehnologija već se koristi za unapređenje životnog standarda. Ona pre svega predstavlja logičan izbor u objektima na udaljenim područjima gde je mogućnost priključenja na elektrodistributivnu mrežu bilo samo otežana ili pak uopšte ne postoji.
Ali to nije jedini razlog njene primene. Solarna tehnologija omogućava takođe i energetsku nezavisnost od elektrodistributivne mreže u objektima sa već postojećim priključkom.
Korišćenjem ove energije možemo obezbediti dobijanje tople vode i struje iz obnovljivog izvora energije koji ne emituje štetne gasove, a time takođe utičemo i na ublažavanje nastalih klimatskih promena.
Kako možemo da koristimo solarnu energiju?
Solarnu energiju primamo u obliku svetla i toplote a nakon konvertovanja u različtim solarnim sistemima ona se može koristiti za dobijanje toplotne ili električne energije.
Postoje dve vrste solarnih sistema koji se koriste za proizvodnju električne energije:
– fotonaponski moduli konvertuju sunčevu energiju u električnu – prilikom apsorbovanja svetlosne energije atomi emituju elektrone i tako se stvara fotoelektrični efekat
– sunčeva energija se fokusira putem ogledala i koncentratora u tačku maksimalne proizvodnje toplotne energije iz koje se konvencionalnim metodama (parnom turbinom ili na drugi način) proizvodi električna energija.
Koliki je tehnički potencijal solarne energije u Srbiji?
Broj časova sunčevog zračenja na teritoriji Srbije iznosi između 1.500 i 2.200 časova godišnje. Prosečan intenzitet sunčevog zračenja je od 1,1 kWh/m2/dan na severu do 1,7 kWh/m2/dan na jugu – tokom januara, a od 5,9 do 6,6 kWh/m2/dan – tokom jula.
Prosečna vrednost energije zračenja iznosi od 1.200 kWh/m2/godišnje u severozapadnoj Srbiji, do 1.550 kWh/m2/godišnje u jugoistočnoj Srbiji, dok u centralnom delu iznosi oko 1.400 kWh/m2/godišnje.
Srbija ima znatno veći broj časova Sunčevog zračenja nego većina evropskih zemalja, a najbolji uslovi su u jugoistočnom delu naše zemlje. Na priloženim mapama možete uporediti prosečnu godišnju osunčanost u različitim delovima Srbije.
Da biste dobili procenu proizvodnih kapaciteta na određenoj lokaciji u zavisnosti od zračenja i geografske širine unesite tražene podatke na sajt Instituta za životnu sredinu i održivost Evropske komisije
Višegodišnji pregled proizvodnje električne energije u solarnim sistemima u Srbiji možete pogledati na sajtu Međunarodne agencije za obnovljivu energiju (IRENA)
Na ovom linku nalazi se Svetski atlas OIE na kom možete pogledati brojne mape i naše zemlje sa prikazima stepena zastupljenosti svih vidova obnovljivih izvora energije.
Kakva je korist od ulaganja u solarnu elektranu?
Za početak potrebno je naglasiti da se korist od ugradnje solarnih panela za podmirivanje sopstvenih potreba za električnom energijom sastoji isključivo u tome što se na taj način u domaćinstvu mogu drastično smanjiti računi za električnu energiju. Za postavljanje panela za ovu namenu potrebna je ishodovati rešenje u skladu sa važećim Zakonom o planiranju i izgradnji, član 145. Veoma je važno napraviti dobar proračun pogotovo ako je cilj potpuna energetska nezavisnost od elektrodistributivne mreže.